Zamek Czocha

Partnerzy: mieszkania Marki - mieszkania na sprzedaż sarbinowo -

Zamek Czocha to niegdysiejsza twierdza obronna północnej granicy Czech. Położony jest on w miejscowości Sucha nad Zalewem Leśniańskim w polskiej części Łużyc Górnych. Pierwotna nazwa tego zamku brzmiała Czajków.

Zamek Czocha

Obiekt ten zbudowano w XIII wieku na szczycie granitowo-gnejsowego wzgórza w dolinie rzeki Kwisy z inicjatywy króla czeskiego Wacława II. W XVI wieku tę średniowieczną warownię obronną przebudowano na okazałą rezydencję renesansową. Zamek został wówczas wyposażony w dzieła sztuki, a także dostosowany do broni palnej – basteje. Po zakończeniu wojny trzydziestoletniej głęboką fosę tej budowli zamieniono na zwierzyniec, budując nad nią most. Niestety pożar z 1793 roku zniszczył część rezydencji, niszcząc jej bogate zbiory. W 1909 r. drezdeński przemysłowiec Ernest Gütschow zakupił zamek Czocha i zapewnił mu powrót do dawnej świetności. Projekt przebudowy i modernizacji tego obiektu powierzono znakomitemu architektowi Bodo Ebhardtowi. To właśnie dzięki niemu zamek Czocha stał się jednym z najpiękniejszych zabytków Dolnego Śląska. W latach II wojny światowej w mieściła się w nim szkoła szyfrantów Abwehry. W 1952 roku obiekt przeszedł w ręce Wojska Polskiego. Do roku 1996 znajdował się tu Wojskowy Dom Wypoczynkowy.

We wrześniu 1996 roku zamek Czocha przejęła Wojskowa Agencja Mieszkaniowa. Obecnie ta dawna twierdza należy do sieci hotelowej – HOTELE WAM.

Hotel umiejscowiony na zamku Czocha zapewnia m.in. zwiedzanie tego obiektu wraz z przewodnikiem, staropolskie uczty przygotowywane na kuchni węglowej, uczestnictwo w walkach rycerskich czy koncertach muzyki dawnej i kameralnej, degustacje miodów pitnych w zamkowej Winiarni, spływy kajakowe i rejsy turystyczne po jeziorze Leśniańskim, oraz wycieczki rowerowe czy piesze (m.in. do ruin okolicznych zamków "Rajsko", "Świecie" bądź "Gryf"). Wszystkie pokoje wypełnione są klasycznymi meblami i dodatkami z epoki. Za oknami zamku Czocha roztacza się widok na jezioro Leśniańskie i malownicze okolice miejscowości Leśna.

Przy tej wyjątkowej budowli obronnej działa Bractwo Rycerskie oraz Stowarzyszenie "Zamek Czocha".

Malownicze zabudowania zamku Czocha stanowiły tło w takich filmach jak: „Gdzie jest generał?”, „Poza lasem Sherwood”, „Dywersant” czy „Wiedźmin” oraz serialach: „Dwa światy” („Spellbinder”) i „Tajemnica twierdzy szyfrów”.

Z tym zabytkowym obiektem wiąże się wiele legend, jak np. ta związana ze słynną Bursztynową Komnatą czy do dziś błąkającym się po komnatach duchem niewiernej żony Joachima von Nostitza – Białą Damą.

Copyright (c) 2019 franciszekhotel.com.pl.