Pałac Staniszów

Partnerzy: Poznań mieszkania - Mieszkania na sprzedaż Oborniki Śląskie -

Pałac Staniszów położony jest w Staniszowie wśród Wzgórz Łomnickich. Jest on jednym z elementów kompleksu „Doliny Zamków i Ogrodów”, który obejmuje najcenniejsze zabytki architektury zamkowej oraz pałacowej, a także sztuki ogrodniczej okolic Jeleniej Góry. „Wyjęty jak z obrazka” Pałac Staniszów wraz z przylegającym do niego parkiem jest bez wątpienia jednym z piękniejszych miejsc tego kompleksu.

Ten położony nieopodal Karpacza pałac został zbudowany z inicjatywy męża spadkobierczyni staniszowskiego majątku (Henriette Friederike Ottilie hrabina von Schmettau) – hrabiego Henryka XXXVIII von Reuss w latach 1784-1787. Był jedną z ówczesnych najpiękniejszych posiadłości w Kotlinie Jeleniogórskiej. Otaczał go park krajobrazowy o długości 194 ha, w którym urządzono tarasy i wzniesiono neoklasycystyczną oranżerię. Znajdowały się tam wtedy sztuczne (dziś już prawdziwe) XIX-wieczne ruiny zamku księcia Henryka, skąd podziwiano panoramę Karkonoszy. Mimo iż Pałac Staniszów był własnością prywatną, to otwierano go dla gości z zewnątrz i turystów.

Pałac w Staniszowie w swojej pierwotnej formie miał formę późnobarokowej budowli. Przebudowano go w XIX w. Wzniesiono wówczas oficynę z dostawioną do niej ośmioboczną wieżyczką z galeryjką, a także powiększono o wschodnie skrzydło. W 1913 r. obiekt ten został poddany renowacji. Po II wojnie światowej budowla znalazła się pod opieką Rolniczego Zakładu Doświadczalnego, a potem – Straży Pożarnej i prywatnych właścicieli, którzy od 2002 r. prowadzą w nim hotel. Obecnie pałac Staniszów posiada 3 skrzydła, 3 kondygnacje oraz pokrywający go czterospadowy dach z lukarnami. Piękne kamienne obramienia okienne i portale dodają mu uroku (wschodni portal zwieńczony jest herbem Reussów).

Dziś Pałac Staniszów to stylowy hotel. Od 2003 r. działa tu Galeria wspierająca młodych artystów tego regionu. Ponadto od 2005 r. Fundacja Forum Staniszów organizuje tutaj cykliczne imprezy kulturowe, m.in. koncerty Filharmonii Dolnośląskiej z Jeleniej Góry, przedstawienia teatralne czy kabaretowe. Swoją siedzibę ma tu także Klub Rotariański zrzeszający przedsiębiorców i ludzi różnych zawodów zajmujących się działalnością humanitarną.

Rezydencję w Staniszowie okala park, składający się z parku angielskiego oraz rozległego parku leśnego. Występuje tu wiele rzadkich gatunków drzew i krzewów, jak np. klon palmowy, dąb czerwony, daglezja zielona czy choina kanadyjska.

Goście hotelu mają do wyboru liczne aktywności w terenie, np. loty balonem, wspinaczkę, przejażdżkę bryczką po parku i okolicach wraz z piknikiem, pływanie w stawie kąpielowym, grę w tenisa czy golfa.

Copyright (c) 2019 franciszekhotel.com.pl.