Pałac Wojanów

Partnerzy: wynajem mieszkania Żyrardów - mieszkania Będzin -

W Polsce znajduje się wiele niesamowicie urokliwych miejsc, których historia sięga zamierzchłych wieków. Dwory, pałace czy zamki rozsiane są po całym kraju. Jedną z takich lokalizacji jest niewątpliwie Pałac Wojanów. Położony na wschód od Jeleniej Góry (na drodze do Janowic Wielkich), niedaleko Łomnicy, jest jedną z pereł architektonicznych rejonu dolnośląskiego.

Usadowiony jest na wysokim cokole, przechodzącym w taras. Zwieńczony stromym dachem namiotowym oraz okrągłymi wieżami. Otoczony pięknymi ogrodami i tarasami. Znaczna część jego wyposażenia uległa zniszczeniu podczas lat powojennych. Jego historia sięga XIII wieku, z niego pochodzą pierwsze wzmianki o majątku w Wojanowie. Dzieje tego miejsca były burzliwe, tak jak historia regionu, i majątek przechodził z jednych rąk do drugich. Renesansowy dwór wzniósł tu Nikolas von Zadlitz und Nimmersatt w 1607 roku. Niestety, niedługo później, szwedzkie wojska spaliły wspaniałą budowlę.

W 1667 roku odbudowano ją (z polecenia Christopha von Zadlitza) i nadano nowy, barokowy styl. Późniejsze koleje losu także były zmienne dla Wojanowa. Jednak okres największego upadku przeżył on w latach powojennych. Jak wiele innych śląskich rezydencji został on splądrowany i pozostawiony na niszczenie. Następnie wykorzystywano go jako budynek administracyjny dla PGR-u oraz mieszkanie rolników. Dopiero w 1995 roku został odnowiony, jednak już w 2002 ponownie pochłonął go pożar.

W 2004 roku właścicielem obiektu została spółka z o.o. "Pałac Wojanów" i to ona do dziś zarządza nieruchomością.  Kompleks pałacowo-parkowy został gruntownie odremontowany. Poza głównym pałacem nowego blasku nabrały także obiekty dawnego majątku ziemskiego. Dzisiaj jest tu ekskluzywny obiekt konferencyjno-wypoczynkowy. Hotel może przyjąć nawet dwustu gości, są tu dwie restauracje, kawiarnia, winiarnia oraz ogrody rekreacyjne. Znajdziemy tu korty tenisowe, boiska do siatkówki, baseny, zaplecze spa i wellness, siłownie, sauny czy jacuzzi. Poza tym Pałac Wojanów oferuje organizację konferencji (siedem sal specjalnie do tego przygotowanych), wesel i bankietów (sala balowa to jeden z niewielu elementów, który przetrwał niemal wszystkie zawirowania historyczne i wciąż jest użytkowany) czy specjalne turnusy rekreacyjne. Jest to niewątpliwe miejsce warte odwiedzenia. Emanuje atmosferą historii i luksusu. Z pewnością nikt z odwiedzających nie będzie zawiedzony wizytą w Pałacu Wojanów.

Copyright (c) 2019 franciszekhotel.com.pl.